Denge Kabı Nedir?

24.08.2021
1.075

Denge kabı, ısıl sıcaklık dengesinin sağlanması için pek çok tesisat sisteminde kullanılmaktadır. Denge tankı olarak da bilinen ürün sayesinde kazanın fazla çalışması ve erkenden yıpranması önlenir.

Denge kabı ne işe yarar?

Tesisatlarda kullanılan sıvılar, sistemden kazana dönerken ısı kaybına uğramaktadır. Sıvıda ısı farkının görülmesi kazanda bulunan ısının düşmesine neden olur. Isı farkları görülmesi durumunda kazanın ömrü azalır. Denge kaplarının birincil görevi tesisattan gelen soğuk sıvı ile kazandaki sıcak sıvının bir araya gelmesini sağlamaktadır. Bu sayede sıvı kazana ulaşmadan önce ısınır.

Denge kabının kullanılması ile ısı kaybı minimuma indirilir. Ayrıca denge kabı üzerinde bulunan sensörler ile sıcaklık kontrolü de yapılabilmektedir.

Denge Kabının avantajları nelerdir?

Denge kabının kullanılması ile pek çok avantaj sağlanmaktadır. Bu avantajlar:

 • Kazanın devresi ile ısıtma devresinin arasında herhangi bir hidrolik etkilenme görülmez.
 • Kazan ve ısıtma zonlarının uygun su debisi altında çalışması sağlanır.
 • Bu kap, ısıtma devresinin kontrol sistemlerinden ayrı olarak ve tek / çok kazanlı sistemlerde kullanılabilir.
 • Denge kabının üzerinde bulunan elemanlar optimal olarak çalışır.
 • Denge kabı sayesinde kazan devresi ve diğer elemanlar problemsiz boyutlandırılabilir.
 • Denge kapları yüksek mukavemete sahiptir ve hafiftir.

Denge kabı kullanmak ısının geri kazandırılmasını ve ısı tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca denge kapları sistemdeki pompalarda oluşması muhtemel aşırı yük binmesini önler. Bu sayede pompaların ömrü uzar ve daha verimli çalışırlar. Denge kapları sistemin daha kullanışlı olmasını ve ısı otomasyon sistemlerinin iyileşmesini sağlar.

Denge kabının özellikleri nelerdir?

Denge kapları üretilmelerine göre farklı özelliklere sahip olabilir. Çoğu ürün karbon çelikten üretilmektedir. Denge kapları, müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı boyut ve malzemelerden üretilebilir.

Büyük ve küçük boy denge kapları satın almak mümkündür. Üretilirken denge kaplarının kapasiteleri de istenen şekilde ayarlanabilir. Flanşlı ya da dişli, kaynak ağızlı gibi denge kabı çeşitleri bulunmaktadır.

Denge kaplarında mutlaka termometre bulunmalıdır. Özel üretimde bu belirtilmeli ve satın alırken dikkat edilmelidir. Kapların üzerinde boşaltma musluğu ve hava atıcı gibi bağlantılar bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak pompa sistemi de bulunabilir. Denge kabı üzerinde bulunan tortu ayrıcı gibi bağlantılar müşterinin talebine göre eklenebilir.

Denge kabının özellikleri ve kalitesi dikkate alınmadığında basın ve ısı dengesi ile ilgili sorunlar yaşanabilmektedir. Müşterilerin bu özellikler dikkat etmesi önerilir.

Denge kabının kullanım alanları nelerdir?

Denge kaplarının pek çok kullanım alanı bulunur. En çok denge kabı kullanılan alan tesisat sektörüdür. Özellikle kalorifer sistemlerinde denge kabının kullanımı yaygındır. Kazan ve dağıtım tesisatı arasındaki ısıl dengeyi denge kapları sağlamaktadır.  Bu kaplar ayrıca kombi sistemlerinde de kullanılır.

Kullanıldıkları alana özel olarak denge kabı üretilmektedir. Bu sayede gereken boyut ve özellikler sağlanır. Ayrıca sistemde sorun olması da özel üretim sayesinde önlenir.

Denge kabı alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Denge kabı kullanıldığı alana göre farklı özellikler içerir. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken birkaç durum bulunmaktadır:

 • Kullanılan kazanın kapasitesine uygun bir ürün seçilmelidir.
 • Basıncın düşmesine neden olabilecek ürün seçilmemelidir.
 • Termometre bulunmayan kap alınmamalıdır.
 • Güvenilir ve kaliteli ürün satan firmalar tercih edilmelidir.
 • Ürünün debisi ve ısıtma suyu geniş ve yeterli olmalıdır.
 • Maksimum çalışma sıcaklığına uygun ürün seçilmelidir.

Bu özelliklerin yanında kişiler paket denge kabı da satın alabilirler. Bu kaplar, hidrolik denge kabı, hava ayırıcı ve tortu tutucu gibi bağlantıları da içerisinde bulundurmaktadır. Hem işçilik maliyeti açısından hem de gereken her şeyin bir arada bulunması nedeniyle paket ürün almak avantajlı olabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.