İzleme Anahtarlı Kelebek Vana Nedir?

24.08.2021
37

İzleme anahtarlı kelebek vana, bölgesel olarak kontrolün sağlanması için kullanılmaktadır. İzleme anahtarlı kelebek vana su hatlarının üzerinde bulunur ve kesme vanası olarak kullanılır. İzleme anahtarı sayesinde sistemin durumu oldukça kolay takip edilebilmektedir.

İzleme anahtarlı kelebek vana ne işe yarar?

Yangın tesisatlarında kullanılan vanaların tümünün konumlarının izlenebilir olması gerekmektedir. Bu nedenle tesisatlarda izleme anahtarlı kelebek vana kullanımı oldukça yaygındır. Vanaların özel çalışma prensibi sayesinde yangın tesisatı gibi sistemlerde kullanımları oldukça kolay ve gereklidir.

Sektörde kesme vanası olarak da adlandırılan bu vana, tesisatlarda birimlerin birbirine bağlanmasında kullanılır. Tesisatın arızasında ya da periyodik bakımlarda kesme vanaları oldukça önemli bir hizmet vermektedir.

Tesisat arızalandığında sorunun nerede olduğunu anlamak için tüm sistemi kontrol etmek gerekmez. izleme anahtarlı kelebek vana, sorun olan bölümü kolayca bulmayı sağlamaktadır. Ayrıca periyodik bakımlarda tüm sistemin suyunu kesmek aksamalara neden olabilmektedir. Bu nedenle yalnızca bakımı yapılacak alanda su kesmek daha mantıklıdır. Bu durumda izleme anahtarlı kelebek vana sıkça tercih edilir.

İzleme anahtarlı kelebek vana çalışma prensibi nedir?

Vananın çalışma prensibi, tesisat üzerinde bulunan birimlerin arasındaki bağlantının açılıp kapatılması temeline dayanmaktadır. İzleme anahtarı vananın içerisinde bulunur. Vananın üzerinde açık / kapalı olma durumunu gösteren bir panel bulunur. İzleme anahtarlı kelebek vana sahip olduğu veri kabloları sayesinde tesisatın merkezine açık ve kapalı bilgisini ulaştırır.

Vananın izlenebilmesi sayesinde kesme vanalarının kapalı unutulması önlenir. Ayrıca olası bir yangın durumunda vanaları açık olan ve hazırda bulunan sistem kullanılabilir. Kesme vanası, diğer kontrol vanalarına göre daha avantajlıdır. İzleme anahtarlı kelebek vananın avantajları:

  • Vana az yer kaplar.
  • Diğer vanalardan daha ekonomiktir.
  • Sızdırma ihtimali daha düşüktür.

Kesme vanasının (izlenebilir kelebek vana) çalışma basıncı 175 psi ile 300 psi arasındadır. Bu vana diğer vanalardan daha fazla basınç ile çalışır. Ayrıca en çok basınç kaçırma ihtimalli olan vanalar arasında kesme vanaları bulunur. Bu vanalar en çok 120 derece ısıda çalışabilmektedir. Daha fazla sıcaklıkta vananın sistemi ve devreleri bozulabilmektedir.

İzleme anahtarlı kelebek vana paslanmaz çelik mile sahiptir. Ayrıca vananın gövdesi ve diski dökme demirden üretilmektedir. İzleme anahtarlı kelebek vananın dişli kutusunun dökme demir ya da çelik olması üretilen firmaya göre değişiklik göstermektedir. İki malzeme de oldukça dayanıklıdır. Vananın içerisinde bulunan ve çalışmasına yardım eden diğer bileşenleri ise dökme demirden üretilen volan ve contadır.

İzleme anahtarlı kelebek vana hangi alanlarda kullanılır?

Kesme vanası olarak da bilinen izleme anahtarlı kelebek vana özellikle yangın söndürme sistemlerinde kullanılmaktadır. Sistemin borulama şemalarında bölgesel aktivitenin kontrol edilmesinde kesme vanaları işe yarar. Bu vana sayesinde kişiler sistemin kapalı ya da açık olup olmadığını öğrenebilir.

Vana, gazlı söndürme sistemleri ve tozlu söndürme sistemleri haricinde neredeyse tüm yangın sistemlerinde kullanılmaktadır. Vananın bağlantısının kesinlikle uzman ekipler tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca vanayı kullananların tüm özelliklerini ve kullanımını öğrenmek için eğitim almaları önerilir. Aksi durumda vana yanlış kullanılacak ya da gerekli bir durumda kullanılamayacaktır.

İzleme anahtarlı kelebek vana 3 farklı bağlanma biçimine sahiptir: Yivli bağlama, wafer bağlama ve dişli bağlantı. Bu bağlantı şekilleri vananın tesisat içerisinde kullanılacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Vana ayrıca su tesisat sistemlerinde oluşabilecek herhangi bir arızada, tüm sistemin kontrol edilmesini önlemek için de tercih edilir. Arızanın hangi bölgede olduğunu tespit etmek için izleme anahtarlı kelebek vana kullanımı oldukça yaygındır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.