Manyetik Kireç Önleyici Nedir?

24.08.2021
213

Manyetik Kireç Önleyici Nedir?

Manyetik kireç önleyici, sudaki kirecin arınmasını sağlamaktadır. Manyetik kireç önleyicinin çalışma prensibi sayesinde kireçli suların kolayca temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Her türlü tesisat sisteminde kireç önleyici kullanılabilir.

Manyetik kireç önleyici ne işe yarar?

Manyetik kireç önleyiciler yapıları bakımından sudaki kireçleri dağıtma ve engellemeye yararlar. Ürünler son teknoloji ile üretilmektedir. Kireçli suyun içerisinde kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonat gibi bileşenler yer almaktadır. Bu bileşenler suyun sert olmasına ve kirlenmesine neden olur. Sert ve kirli suların tümünde kireç bulunmaktadır. Sert su kullanılan her makine ve tesisat bir süre sonra kireçlenecek ve arızalanacaktır.

Manyetik kireç önleyici kullanmak pek çok konuda fayda sağlamaktadır. Ürünün çalışma prensibi sayesinde manyetik dalgalar, sudaki kireç moleküllerini parçalar. Bu cihaz sayesinde tekrar bir araya gelmeleri önlenir. Manyetik kireç önleyici, kireç önleme sistemi olarak da adlandırılmaktadır.

Manyetik kireç önleyici çalışma prensibi nedir?

Manyetik kireç önleyiciler, mıknatıslanma sonucu oluşan manyetik dalgaların prensibi ile çalışmaktadır. Cihazın içerisinden geçen su, doğal bir manyetik ortama neden olur. Manyetik ortam sayesinde suda bulunan filtrelenmiş mineraller etkilenir. Mineraller fiziksel değişimlere uğrar. Manyetik ortam ile suda bulunan ve negatif olan bazı moleküller pozitife dönüştürülür.

Suyun içerisinde bulunan ve aragonit adını alan kireç manyetik kireç önleyiciden etkilenir. Manyetik kireç önleyici kireci parçalar, yumuşatır ve dışarı atılmasını sağlar. Cihaz sayesinde parçalanan moleküller tekrar bir araya gelmez. Manyetik kireç önleyicinin asıl görevi moleküllerin bir araya gelmesini önlemektir. Cihaz sayesinde borular ve makineler kireçten dolayı tıkanmaz, daha uzun süre kullanılabilirler.

Manyetik kireç önleyici özellikleri nelerdir?

Manyetik kireç önleyicilerin üretilen firmaya göre özellikleri değişiklik göstermektedir. Ancak cihazda bulunan genel özellikler:

 • Cihazın bakıma ihtiyacı yoktur.
 • Ekonomik açıdan oldukça uygundur.
 • Elektriğe ihtiyaç duymadan çalışır.
 • Suyun fiziksel olarak değişmesi dışında bir değişiklik yapmaz.
 • Manyetik özelliği sayesinde kireci parçalar ve dağılmasını sağlar.
 • Kaliteli bir cihaz ortalama 30 yıl kadar dayanabilmektedir.

Manyetik kireç önleyici farklı alanlarda kullanılabilen bir üründür. Bu nedenle kullanım alanına göre özellikleri değişiklik göstermektedir.

Manyetik kireç önleyici faydaları nelerdir?

Manyetik kireç önleyici kullanımının pek çok faydası bulunmaktadır. Bu cihaz kullanıldığında ilaç ya da kimyasal ürün gibi başka bir şey kullanımına gerek kalmamaz. Özellikle makinelerde kullanılan temizleyiciler kirecin temizlenmesi için etkili bir yöntem değildir. Manyetik kireç önleyici kullanan kişiler makineleri için ekstra bir deterjan ya da kireç önleyici kullanmak zorunda kalmaz. Bu durumda manyetik kireç önleyici kullanmak ekonomik olarak oldukça uygun hale gelmektedir.

Kireç oluşumunu engelleyen manyetik kireç önleyici sayesinde boru ya da makinelerde kireçten kaynaklı tıkanıklık gözlenmez. Suyun yumuşaması sayesinde makinelerde yıkanan çamaşırlar daha az yıpranır. Ayrıca çamaşırlar daha temiz olmaktadır.

Manyetik kireç önleyici tesisat sistemlerinde minerallerin birikmesini engeller. Sistemde korozyon oluşmaz. Bu sayede borularda tıkanıklık ve yıpranma oranı düşmektedir.

Manyetik kireç önleyici kullanım alanları nelerdir?

Manyetik kireç önleyici pek çok alanda kullanılmaktadır. Su tesisatı bulunan her yerde kullanımı mümkündür. Cihazın kullanım alanları:

 • Kombiler,
 • Çamaşır ve bulaşık makineleri,
 • Klimalar,
 • Oteller,
 • İş yerleri,
 • Sanayi tesisleri,
 • Yüzme havuzu bulunduran tesisler

Manyetik kireç önleyici kullanıldığı bu alanlarda kireç ve pas oluşumunu engellemektedir. Bu maddeler cihazların ve makinelerin işleyişini bozarak arızalanmaya neden olur. Oldukça maliyetli olabilen makine ve cihazlardaki yıpranmalar kişileri zarara sokabilir. Manyetik kireç önleyici uygun fiyatlı bir cihazdır. Bu cihazın kullanımı sayesinde daha fazla maliyete neden olabilecek sorunların önüne geçilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları (10)