Yangın Tesisatında İzleme Anahtarı ve Akış Anahtarları Arasındaki Farklar Nedir ?

27.07.2021
67

Yangın Tesisatında İzleme Anahtarı ve Akış Anahtarları Arasındaki Farklar Nedir ?

Yangın Sprinkler Sistemi Sensörleri (Akış Anahtarları, Basınç Anahtarları, İzleme Anahtarları ve daha fazlası) Hakkında Bilgi Edinmek İçin Bu Yazımızı Okuyabilirsiniz.

Can ve malları yangınlardan korumak söz konusu olduğunda, temelde hiçbir şey otomatik bir yangın sprinkler sistemini yenemez – ancak işlevsel olması şartıyla .

Yangın sprinklerlerinin varlığına rağmen bir yangın kontrol edilmezse, sistemin bir şekilde çalışmama ihtimali vardır. Farklı nedenlerle olabilir, ancak bir yangın sprinkler sistemini bozmanın en yaygın ve zarar verici yolu kontrol vanasını (yükselen milli vana, izleme anahtarlı kelebek vana, ıslak alarm vanası) kapatmaktır . Bu nedenle, sistemleri çalışır durumda tutmak için özel ekipmanlar tasarlanmıştır.

Bu makalede, bir sprinkler sisteminin durumu hakkında önemli bilgiler sağlayan cihazlar olan akış anahtarlarının rolünü inceleyeceğiz . Valf kapanmasını algıladıklarında sorun sinyalleri gönderen izleme anahtarlarının önemini özellikle vurgulayacağız .

Yangın sprinkler sisteminizin kurallara uygun olduğundan ve çalışır durumda kaldığından emin olun. Hem kelebek vanalar hem de OS&Y vanaları için akış anahtarları , basınç anahtarları ve izleme abahtarları dahil olmak üzere uygun denetleme anahtarlarını kurun .

Akış Anahtarı Nedir ?

Akış Anahtarları, bir yangın sprinkler sisteminin durumunu algılar ve bu bilgiyi merkezi, tescilli veya uzaktan izleme merkezine iletir veya yerel bir alarm çalar.

Bir yangın sprinkler sisteminin uygun şekilde bakımı için bilgiye ihtiyacınız vardır. Örneğin, birinin kontrol vanasını kapattığını veya bir sprinkler başlığının devreye girip girmediğini en kısa sürede bilmelisiniz.

Ancak sprinkler sistemlerinin borular, vanalar ve sprinkler başlıklarının ötesinde birçok unsuru vardır. Farklı kurulumlar, bu tür sistemlerde, yangın pompalarında veya su depolarında Kuru Alarm Vanaları veya Ön Tepkimeli Alarm Vanaları gibi çeşitli bileşenleri içerir. Tesis yöneticileri, durum ve işlevsellik açısından bu öğelerin her birini izlemelidir.

Sprinkler sistemlerine göz kulak olmak ve aşağıdaki gibi soruları yanıtlamak için çok çeşitli denetim anahtarları kullanılır:

 • Yangın Sprinkler boşalıyor mu?
 • Kontrol vanası açık mı?
 • Yangın pompası çalışıyor mu?
 • Kuru Alarm Vanası sistemindeki hava basıncı nedir?
 • Su deposundaki su seviyesi nedir?

Ancak çoğu sprinkler sisteminde bulunan en yaygın iki tür denetleme anahtarı , kontrol valflerini izlemek için izleme anahtarları ve bir sprinkler sisteminin ne zaman su aktığını algılamak için akış veya basınç anahtarlarıdır .

İzleme Anahtarları ve Valf Denetimi

Ulusal Yangından Korunma Derneği’ne (NFPA) göre, yangın sprinkler sistemlerinde en yaygın arıza noktası kontrol vanasıdır. Yangın sırasında sprinklerin çalışmadığı durumlarda %59’u sistemin kapanmasından kaynaklanmıştır .

Bakım sırasında yapılmış ve unutulmuş veya birisi kötü niyetle yapmış olsun, kontrol vanasının kapatılması su beslemesini keser ve sprinkler sistemini çalışmaz hale getirir.

Bu nedenle NFPA 13 : Sprinkler Sistemlerinin Kurulumu Standardı , kontrol vanalarının açık kalmasını sağlamak için birden fazla kurala sahiptir. : Bu ürünler iki teknik indirgenebilir valfleri gösteren olmalıdır, ve kilitli ve / veya denetlenmelidir . Bir valfi denetlemenin belki de en iyi yolu elektronik bir izleme anahtarı kullanmaktır .

Gösterge vanaları

En temel kural, bir vananın açık mı yoksa kapalı mı olduğunu belirlemenin basit olması gerektiğini belirtir. NFPA 13 ( 16.9.3.2 ) dilinde , kontrol vanaları “ gösteren ” olmalıdır . Bu, vananın bina yönetimi, müteahhitler ve ilk müdahale ekipleri tarafından hızlı bir şekilde görüntülenmesi için vananın konumunu (açık veya kapalı) gösterdiği anlamına gelir.

Yer üstü vanalarda, bir vananın yönü ( kelebek vanada olduğu gibi ) veya milin konumu ( Yükselen Milli Sürgülü Vana (OS&Y) olduğu gibi) vananın açık mı yoksa kapalı mı olduğunu gösterir. Ve herhangi bir yer altı vanasının açık veya kapalı durumlarını göstermek için gösterge direklerine ihtiyacı vardır .

Kelebek vana (solda) üzerindeki sarı kanat, vana kapatıldığında çeyrek dönüş yapar. OS&Y valfinin (sağda) üst gövdesi, valf açıkken dışarı çıkar. OS&Y vanalarının ve izleme anahtarlı kelebek vanaların seçimini iyi bir mühendisden destek alarak seçim yaptırmalısınız.

Basınç Anahtarları ve Akış Anahtarları

NFPA 13 ( 16.9.3.3.1 ), farklı yaklaşımlar alabilen denetim şeklinde ek güvenlik katmanları gerektirir . Fiziksel güvenlik , NFPA 13’ün izin verdiği uygun bir çözüm olabilir. Tesis yöneticileri vanayı doğru konumda kilitleyebilir. Alternatif olarak, vana haftalık olarak incelendiği ve açık konumda sızdırmazlığı sağlandığı sürece çitle çevrili bir mahfaza kullanabilirler.

En karmaşık ve etkili denetim biçimi, akış anahtarlarıyla elektronik denetimdir. Dış müdahale anahtarı, aşağıdakilerden oluşan nispeten basit bir ekipman parçasıdır :

 • Devre için izlemeye dayanıklı muhafaza
 • Yangın alarm paneli veya izleme sistemi ile iletişim kurmak için bir kablo çıkışı
 • Valf ile arayüz oluşturan bir çalıştırma kolu
 • Montaj donanımı

Ayrı bir bileşen olarak takıldığında, izleme anahtarı valf gövdesine yerleştirilir, böylece çalıştırma kolu veya levye valfin hareketli parçası ile etkileşime girer. Valfin kapatılması, kolun hareket etmesine, devrenin tamamlanmasına ve bir sorun sinyalinin tetiklenmesine neden olur.

Soldaki şema, bir OS&Y valfi için dış müdahale koruma anahtarının parçalarını göstermektedir. Yükselen milli vana izleme anahtarı, doğrudan OS&Y valfinin gövdesine takılır (sağda).

Özel yangın sprinkler sistemi kontrol vanaları olarak satılan vanalar, genellikle yerleşik izleme anahtarları ile birlikte gelir ve bu da kurulum sorununu ortadan kaldırır. Bununla birlikte, diğer birçok kelebek vana ve OS&Y vanası, kontrol vanası görevi görebilir ve bu amaç için listelendikleri sürece gerekli akış anahtarları ile donatılabilir .

Sistemin tipine bağlı olarak, bir dış müdahale anahtarının sinyali çeşitli konumlara gönderilebilir. İdeal olarak, yerinde, kurum içi personelin katıldığı özel ve merkezi bir izleme istasyonuna veya uzaktan yangın alarmı ve güvenlik izleme hizmetine iletir . NFPA 13 El Kitabı böyle kıyafetler hızla yönetimi veya itfaiyeyi binaya sorun sinyalleri boyunca geçebilir çünkü bir merkez istasyonu tarafından izlenmesi “diğer yöntemlere göre tercih” olduğunu açıklıyor.

Ancak NFPA 13, merkezi izlemenin “böyle bir sistemin maliyeti nedeniyle” pratik olamayacağını kabul etmektedir. Böylece standart, binadaki “sürekli katılım” noktasında üretilen sesli alarm alternatifini sunar.

Bazı anahtarlar, sprinkler etkinleştirildiğinde yangın alarmı verir

Su akışı ve basınç anahtarları, aktivasyon durumunu belirlemek için bir yangın sprinkler sistemini izler, esas olarak sprinklerin çalışıp çalışmadığını belirlemek için akan suyu veya basınçtaki bir düşüşü tespit eder. Bir sprinkler başlığı kapandığında, anahtar bir alarm oluşturmak için bir sinyal verir. Çoğu sistemde kullanılan akış anahtarları ile hem akış anahtarları hem de basınç anahtarları sprinkler çalışmasını tespit etmek için kullanılabilir .

Akış anahtarları çok basit bir mekanizmaya göre çalışır . Küçük bir kürek, bir yangın sprinkler yükseltici borusuna takılır; su sabit kalırken, kürek hareketsiz kalır. Ancak bir sprinkler başlığı açıldığında ve su aktığında, hareket eden suyun gücü küreği iterek bir elektrik devresini kapatır ve bir sinyal üretir.

Su akışı anahtarları basit bir mekanizma ile çalışır; akan su bir küreği iter ve bir alarmı tetikler. Görüntü kaynağı: NFPA 13 El Kitabı 

Çoğu ıslak borulu yangın sprinkler sistemi, normalde akış anahtarları şeklinde su akışı algılama cihazları gerektirir. Ancak kuru boru sistemleri akış anahtarlarına sahip olamaz ( 16.11.3.4 ). Bunun nedeni, kuru bir sprinkler sistemi boşaldığında, ani su akışının küreği kolayca kırabilmesi ve aşağı akıştaki boruyu tıkayabilmesidir.

Bu anahtarlar için temel NFPA 13 kuralları aşağıdaki gibidir:

 • Amaç için tüm su akışı ve basınç anahtarları listelenmelidir ( A.7.1.1 )
 • Sprinkler sisteminin 20’den fazla başlığı varsa, alarm zillerini veya diğer görsel-işitsel cihazları etkinleştiren yerel bir su akışı alarmı olmalıdır ( 16.11.2.1 )
 • NFPA 13 El Kitabı uyarınca, alçak ayarlardaki anahtarların bir yangın alarmı kontrol paneline sinyal vermesi gerekmez

Yüksek binalarda su akışı tespiti çok önemli bir rol oynar ve ekstra gereksinimleri vardır ( 16.11.10 ). Yani yüksek binalardaki sprinkler sistemlerinde her katta su akış şalterleri bulunmalıdır . Bu anahtarlar alarmları başlatmalı ve her biri bir yangın alarmı kontrol paneline sinyal vermelidir . Böyle bir kurulum, bir yangın durumunda alarmın çalmasına yardımcı olur ve itfaiyecileri doğru kata yönlendirir.

Elektronik denetleme anahtarları, yangın sprinkler sisteminizle ilgili sorunlar konusunda sizi uyarır

Yangın sprinkleri canları ve malları korur – ancak yalnızca suya erişilebiliyorsa . Bir elektronik izleme ekipmanı sınıfı olan denetleyici anahtarlar, sprinkler sisteminin durumu ve işlevselliği hakkında bilgi sağlar.

Bir denetleyici anahtarı ve bir çakma arasında gerçek bir fark yoktur anahtarı-çünkü sabotaj anahtarı olan bir denetleyici anahtarı. Bu cihazlar, bir yangın sprinkler kontrol vanası kapatıldığında bir sorun sinyali gönderir. Bu, yangın sprinkler sistemlerinin bina yönetiminin bilgisi olmadan isteyerek veya istemeyerek devre dışı bırakılmasını önler.

Su akışı anahtarları, bir yangın sprinkler sistemi, su akışını veya su basıncında dahili bir düşüşü algılayarak devreye girdiğinde alarmı çalan başka bir yaygın denetim anahtarı türüdür. Yüksek binalarda su akış anahtarları, bina sakinlerini tehlikeye karşı uyarmak ve itfaiyecilerin olay yerine daha hızlı ulaşmasına yardımcı olmak gibi ikili bir amaca hizmet eder.

Yangın sprinkler sisteminiz için durumsal farkındalık elde etmek için, Duru Teknik Tesisattan akış anahtarları, kelebek vana, izleme anahtarları, su basıncı anahtarları ve su akışı anahtarları alımlarınızı yapabilirsiniz.

Bilgi almak ve sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.