Islak Alarm Vanası ve Kuru Alarm Vanası

03.08.2021
53

Islak ve Kuru Alarm Vanaları Hakkında Bilgi

Islak Alarm Vanaları ve kuru alarm vanaları, yangın söndürücüler ile basınçlı havayı ayıran yangın söndürme sistemleri için bir güvenlik ve kontrol ünitesidir. Kuru borulu sprinkler sistemli kuru alarm sistemi; Islak boru sprinkler sisteminde ıslak alarm vanası kullanılmaktadır.

Islak Alarm ve kuru alarm vanalarının ana işlevi, otomatik yangın söndürme sisteminde hava basıncının su basıncı ile dengesini sağlamaktır. Bunun için ıslak ve kuru alarm vanaları, tek tip olmayan çeşitli alt birimlere sahip mekanik bir düzenleme içerir. Ünite üzerinde valf gövdesi, geciktirme hücresi, su motoru alarm gongu ve basınç anahtarı bulunmaktadır.

Kuru Alarm Vanası Montaj Şeması

Islak Kuru Alarm Vanaları Nerede Kullanılır

Kuru boru sprinkler sistemi üzerinde kuru alarm vanası montaj şemasını görmek mümkündür. Basınçlı hava ile su arasında kuru alarm vanası bulunmaktadır. Dengeyi sağlayan ve suyun akışını engelleyen bu vanalar mutlaka uzman mühendisler tarafından sisteme monte edilmelidir. Güvenlik amaçlı çalışan kuru alarm vanası, sistemin güvenliği için gerekli ünitelerden biridir.

Kuru alarm vanası, kuru boruya dayalı tüm yangın söndürme sistemleri için gereklidir. Sistemde donma riski olmayan alana yerleştirilerek daha verimli çalışması sağlanır. Su basıncı-hava basıncı denge değeri kuru alarm vanasının montaj şemasından veya doğrudan üreticiden öğrenilebilir. Hava beslemesinin çalışma prensibi, kuru alarm valfini sürekli olarak desteklemektir.

Kuru Alarm Vana Fiyatı

Kuru borulu sistemlerin vazgeçilmez ünitesi olan ve güvenlik seviyesi yüksek olan kuru alarm vanasının fiyatı piyasa koşulları ile incelenmekte ve firmamızda gülen yüz uygulaması ile devam etmektedir. Sprinkler sistemi en çok kullanım alanını bulduğu için bilimsel yaklaşımda ilk montajda kuru alarm vanasının takılması zorunludur.

Kuru alarm valfi olmadan kuru boru sistemi güvenlik açıklığı sağlar. Çünkü kuru alarm vanası, ilgili personel sistemde su akışının gerçekleştiğini sprinklere bildirir. Bu, yangın riskinin başladığı ancak otomatik sistemin müdahale için geç kalmadığı anlamına gelir.

Kuru Alarm Vana Fiyatı

Yangın olasılığını tamamen ortadan kaldırmak ve olası yangınlarla etkin bir şekilde mücadele edebilmek için ıslak alarm vanasının kurulum şeması sektörde deneyimli firmalar tarafından yapılmalıdır. Bu kurgunun asıl görevi; yangın algılama nedeniyle sistemin çalıştırılması ve ilgili güvenlik ve söndürme birimlerine haber verilmesidir.

Yükselen ısı ile patlayan duman veya sivri uçlar suyun akışının başlamasına neden olur. Önceden belirlenmiş bir önceden belirlenmiş basınca sahip su, alarm valfinin kapanmasına neden olur. Hareket halindeki basınçlı su aynı anda trim setine gitmeye devam eder. Daha sonra ana prosesin geciktirme ünitesi su ile başlar. Bu işlem saniyeler içinde gerçekleşir. Bu sırada basınç şalteri ilgili alarmı vermeye başlar. Daha sonra su gonguna doğru akan su, oraya ulaşır ulaşmaz mekanik alarmı başlatır.

Kuru Alarm Vanası Montajı

Kuru alarm vana montaj işlemlerini alanında profesyonel uzmanların yapması çok önemlidir. Çünkü bir kez açıldıktan sonra sıfırlanması gerekiyor. Bu işlem ayrıca periyodik bakım ve arıza kaydı sırasında uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Kuru alarm valfi sadece bir minibüs değildir . Farklı işlevlere sahip çeşitli ekipmanlar da mevcuttur. Bunlar su alarm gongu, basınç anahtarı, manometreler, ana tahliye vanası, hava basınç regülatörü, gaz pedalı ve hava anahtarıdır.

Su alarmı gongunun işlevi ; alarm vanasına su girmesi durumunda genellikle binanın dışında bulunan alarm zili vasıtasıyla ilgili birimlere iletilir.

Anahtarın işlevi ; elektrik ünitesi olarak su akış alarmının alınmasından sorumludur.

Basınç göstergelerinin işlevi ; kuru alarm vanasının girişindeki ve çıkışındaki basınç değerini gösterir.

Ana drenaj vanasının işlevi ; sprinkler sistemdeki su miktarının alarm vanası kısmından tahliye edilmesini sağlar.

Hava basıncı regülatörünün işlevi ; hava beslemesini düzenler.

Hızlandırıcının işlevi ; kuru alarm vanasının daha hızlı açılabilmesi için sistemdeki basınçlı havayı tahliye eder. Sistemdeki suyun uç noktaya ulaşması için maksimum standart 60 saniyedir.

Hava basınç anahtarının işlevi ; sadece hava besleme basıncını okuma görevini üstlenir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.