Tortu Tutucu Nedir?

24.08.2021
92

Tortu tutucu, tesisatlarda bulunan tortunun ayrılmasını sağlamaktadır. Tortu, ayrılmadığı takdirde tesisatta birikerek çeşitli arızalara neden olmaktadır. Bu cihazın kullanılması tesisatın sağlıklı çalışması için gereklidir.

Tortu tutucu ne işe yarar?

Tortu tutucular, mekanik tesisat alanında kullanılır. Bu alandaki ısıtma ve soğutma sistemlerinin sahip oldukları cihazlarda pislik ayırmada tortu tutucu kullanılır. Cihazın görevi tesisattan tortu, çamur ve pislik gibi maddeleri ayırmak ve drenaja atılmasını sağlamaktır. Bu sayede tesisatta biriken pislikler korozyona neden olmaz, tesisatın verimi düşmez.

Tesisatlarda biriken tortu ve diğer maddeler sıcaklıkta aşırı artmaya, rahatsız edici sese ve korozyona neden olur. Sistemlerde oluşan bu arızalar tesisatların garanti kapsamına girmez. Bu nedenle arıza oluşması oldukça maliyetlidir. Arızaların önlenmesi için tortu tutucu kullanılması gerekmektedir.

Tortu tutucu çalışma prensibi nedir?

Tortu tutucuların çalışma prensibi birkaç fiziksel olaya dayanmaktadır. Cihazın ana elemanı dairesel gözeneklere sahip yüzeylerden oluşmaktadır. Suda bulunan kirler bu dairesel yüzeylere çarparak ayrılırlar. Gövdenin altına düşen tortular orada birikmektedir. Cihazın geniş iç hacmi ortamın akışının hızlanmasını sağlar. Bu sayede yer çekim kullanılarak tortular parçalara ayrılır.

Toplanan tortular, sistem çalışırken bile tahliye edilebilir. Bunun için boşaltma musluğunun açılması yeterli olur. Tortu tutucu içerisinde bulunan akıntının yönü çalışma prensibini etkilemeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede boşaltma esnasında sistem zarar görmez.

Tortu tutucu iç elemanları kolayca temizlenen dairesel gözeneklere sahip poliamid yüzeyden oluşmaktadır. Bu gözler, havanın ayrıştırılma verimini arttıran özgün bir geometrik yapıya sahiptir.

Tortu tutucu faydaları nelerdir?

Tortu tutucuların pek çok faydası bulunur. Tortu tutucu bulunan sistemlerde ısınma sorunu yaşanmaz. Sistemin içerisinde biriken kir ve tortular ısının aktarılmasını önler. Tortu nedeniyle sıvı rahat hareket edemez. Bu tortu tutucu cihazların kullanılması sorunun önüne geçecektir.

Sistemde biriken pislik ve tortular, gürültüye neden olur. Pislikler, titreşim ve sese neden olurlar. Tortu tutucu sayesinde bu durum engellenmektedir. Sistemlerde arızaya neden olan en büyük problem pislik birikmesidir. Bu zararlar oldukça maliyetli olabilir. Tortu tutucu kullanılması oluşacak zararların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Tortu tutucu kullanım alanları nelerdir?

Tortu tutucular pek çok alanda kullanılabilir. Kullanıldıkları alana göre farklı boyut ve prensiplere sahip olabilirler. Tortu tutucuların kullanılan alanları:

  • Kazan sistemleri (döküm ya da çelik),
  • Kaskat kazan sistemleri,
  • İklimlendirme sistemleri,
  • Soğutma sistemleri,
  • Yerden ısıtma sistemleri

Tortu tutucu kullanılan alanda daha verimli olabilmesi için düzenli bakıma ihtiyaç duyan bir cihazdır. Cihazların temizlenmesi son derece pratik ve basittir. Sistemin boşaltım vanası bulunmaktadır. Bu vananın açılması sayesinde biriken tüm pislikler cihazdan arındırılır.

Boşaltma işlemi kısa sürede tamamlanır. Sistemlerde tortu tutucu yanında hava ayırıcı kullanılması da tavsiye edilmektedir. İki cihazın bir arada kullanımı sayesinde kazanlar uzun süre bozulmadan ve arızalanmadan kullanılabilir.

Tortu tutucu özellikleri nelerdir?

Sistemlerde kullanılan tortu tutucuların sisteme uygun olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Sisteme uygun olmayan bir tortu tutucu yarardan çok zarara neden olmaktadır. Genel olarak belirli bir tipte tortu tutucu üretilmektedir. Cihazın çalışma sıcaklığı maksimum 120 derecedir. Daha yüksek sıcaklıkta tortu tutucu arızalanabilmektedir.

Tortu tutucu çalışma basıncı 0 ile 10 bar arasında olmalıdır. Cihaz dik olarak kullanılmalıdır. Aksi halde boşaltılırken ve tortu tutarken sorunlar yaşanmaktadır. Tortu tutucunun gövdesi kaynaklı konstrüksiyon ve karbon çelikten üretilir. Cihazın mukavemeti oldukça yüksektir. Tortu tutucular üretilirken gerekli mukavemet testlerinden geçer. İçerisinde bulunan seperatör teli paslanmaz çelikten üretilir. Aynı zamanda tortu tutucu oldukça hafif bir cihazdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.