Buhar Kondenstopu (Buhar Kapanı)

05.07.2021
124
Buhar Kondenstopu (Buhar Kapanı)

Buhar Kondenstopu diğer bir adı ile Buhar Kapanı olarakda bilinmektedir.

Buhar sistemlerinde buhar içinde oluşan suyun dışarı atılmasını sağlayan sistemlerdir. Bu suyun ismi buhar sistemlerinde Kondens olarak bilinmektedir.

Kondenstoplar ile alakalı şimdiye kadar bilinen ve arada yanlış anlamlarada sebebiyet veren bir durum vardır.
Kelime anlamı kondens top olarak geçmesine rağmen kondens stop olarak tabir edilmelerden kaynaklı kondens suyuna izin vermeme anlamı geçmektedir.
Bu yanlış anlamları gidermek amacı ile son yıllarda ismi ve telaffuzu değişmiştir.
Kondenstop son zamanlarda “buhar kapanı” olarak isimlendirilmektedir.

Buhar Kapanı Kullanım Yerleri

Buhar kapanları yani Buhar kondenstopları çalışma şekli olarak 3 ana gruptan oluşmaktadır.
1-Birincisi ve en çok bilineni kondens suyunu yani Buhar tesisatındaki suyu tahliye etmesi.
2-Kondens suyunun tahliyesi sırasında içerideki buharın dışarıya kaçmamasını engellemek , adı üzerinde Buhar kapanı denilmesinin sebebide buradan gelmektedir.
3-Yine az bilinen diğer bir özelliği ise tesisatta oluşan havayı ve yoğuşma yapmayan gazlarıda tahliye etmektedir.

Kondenstoplar günümüzde bir çok sistem ve yapıda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan başlıcaları Enerji Hatları, Isıtma Tesisatları , Buhar Tesiatlarının Tamamında , Kurutma Sistemlerinde gibi sıralayabiliriz.
Buhar çoğu alanda kullanım bakımından bir çok akışkanın önüne geçmektedir. Kullanımı kolay ve daha az maliyetli olması sebebi ile çok yaygın kullanılmaktadır.

Ne kadarda olsa bu akışkanları ileten sistemler ve akışkanları kullanan cihazlar, ısı gidelerini en aza düşürmek sebebi ile ne kadar güzel yalıtım yapılırsa yapılsın yinede az da olsa dış tarafa transfer olacak, tesisatta ilerleyen buhar akışkanı içinde bulunduğu tesisat borularını ısıtma sebebi ile de ısı kaybına uğrayacak. Bu sebeple buhar yoğuşarak borunun alt kısmında kondens suyu biriktirmiş olacaktır.

Oluşan kondens suyunun tesisatta kalmasına izin verilmiş olursa eğer , buhar sistemi ile kondens suyu arasında ısı etkileşimi oluşacaktır. Bu da kondens suyunun boruda dahada çoğalmasını sağlayacaktır.
Oluşan kondens suyunun fazlalığı ısı kaybını beraberinde getirecektir. Buhar geçiş hatlarını tıkamaya başlayacaktır.
Bu sebeple buharın tesisat dışına çıkmasına izin vermeden buhar içinde oluşan suyun yani kondens suyunun tesisatın dışarısına çıkarılması sağlanmaktadır.

İşte bu kondens suyunu dışarı atmak için buhar kapanları yani kondenstoplar kullanılmaktadır.
Kondenstopların buhar tesisatlarındaki sağladığı verim o tesisata verilecek en güzel hediye olabilir.

En üsttede belirttiğimiz üzere buhar kapanı sadece kondens suyunun tahliyesi amacı ile kullanılmamaktadır. Bir buhar tesisatı kapatıldığında tesisatta buhar boşluklarına hava dolmaktadır. Bu gibi durumlarda sistemde bulunan havayı tahliye etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Buhar Kapanı (Kondenstop) Çeşitleri

Günümüzde bir çok kondenstop çeşiti bulunmaktadır. Fakat her kondenstop her tesisatta doğru çalışacak diye bir kural yoktur. O tesisatın durumu sıcaklığı v.s analizi yapılarak tesisata uygun kondenstop çeşiti takılması gerekmektedri.

Buhar kapanları yani kondenstoplar üç ana kategori olarak bilinmektedir.

 • Birincisi Mekanik ŞamandıralıKondenstoplar
 • İkincisi Termostatik Kondenstoplar
 • Üçüncü ise Termodinamik Kondenstoplar

Mekanik Kondenstoplar (Buhar Kapanı)

Mekanik buhar kapanları yani Mekanik kondenstoplar tesisat içerisindeki buhar ile buhar içindeki su yoğunluğunluklarını baz alarak ve bunların arasındaki farka göre çalışmaktadırlar.
Mekanik kondenstoplar piyasada genellikle Şamandıları kondenstop olarakda bilinmektedir.
Bu sebeple çalışma şekli şamandıranın çalışma şekli ile aynıdır. Buhar içerisindeki kondens suyu arttıkça şamandırayı kaldırarak buhar içindeki kondens suyunu dışarı atmaya yaramaktadır.
Kondens suyu bittikten sonra şamandıra kalkmayacak ve bu sayede kondenstopda çalışmamaış olacaktır.

Mekanik şamandıralı kondenstoplar genellikle termostat ile birlikte çalışmaktadır.
Piyasada Şamandıralı termostatik kondenstop ismi ilede bilinmektedir. Termostat sayesinde tesisat içerisinde oluşan havayı ve Yoğuşma yapmamış gazları tahliye ederler.

Termostatik Şamandıları Kondenstoplar Kendi Aralarında Üç Sınıfa Ayrılmaktadır..

 • Serbest Bir Şekilde Çalışan Şamandıralı Buhar Kondenstopları
 • Kaldıraç Adı Verilen Şamandıralı Buhar Kondenstopları
 • İçlerinde En Uygunu Olan Ters Kovalı Buhar Kondenstopları

Serbest Şamandıralı Buhar Kondenstopu

Bu buhar kondenstopu diğer kondenstoplara göre riskli fakat bir okadarda sistem için oldukça ideal ve kaliteli kondenstoptur.

Serbest çalışan buhar kondenstoplarında kondens suyunun dışarı çıkmasına yarayan açma kapama işini içerisinde bulunan ve herhangi bir şekilde montajlı olmayan bir küre yapmaktadır.
Üstte belirttiğimiz risk durumuda bu küreden kaynaklıdır. Kürenin malzemesi kaliteli olmazsa ve belli standartlara uymazsa eğer doğru çalışmayabilir.
Buhar tesisatlarında kullanılan bu kondenstopun kürelerin maximum tolere edeceği rakam 0,004 olmalıdır ve 316L Kalite paslanmaz çeliklten imal edilmiş olmalıdır.

Kaldıraç Şamandıralı Buhar Kondenstopu

Kaldıraçlı Şamandıralı Buhar Kondenstopu piyasada adını sıklıkla duyduğumuz ve en fazla kullanılan buhar kondenstoplarından bir tanesidir. İçerisinde bulunan şamandıra ve şamandıranın ucunda bağlantıyı sağlayan bir bilye ile çalışmaktadır.
Bu tip buhar kondenstopları çok sık kullanılmasına rağmen ürün kalitesine kimse önem vermeden , araştırmadan almaktadır. Şamandıralı kondenstoplar da kullanılan bilyeler kaliteli olmak zorundadır. Sürekli aç kapa yapmayı sağlayan ürünler olması sebebi ile.

Bu tip buhar kondenstopları aynı zamanda hava tahliye vazifeside gördükleri için hemen hemen her buhar tesisatında görmeye alışığız.

Ters Kovalı Buhar Kondenstopları

Ters kovalı buhar kondenstopları , Şamandıralı kondenstobun çalışma mantığı ile hemen hemen aynı tiptir.
Şamandıları kondenstop mantığı gibi bir şamandıra çalışmasada şamandıraya benzer bir malzemenin direk gövdeye bağlanması ile çalışmaktadır.
Yine ters kovalı kondenstoplarında ömrünü belirleyen en önemli faktör şamandıları kondenstoplarda olduğu gibi gövdeye bağlayan bilye malzemesidir. Bu sebeple bildiğiniz markalardan kondenstop almaya önem göstermelisiniz.

Bu tip buhar kondenstopları hava tahliye görevi görmedikleri için çok sıklıkla kullanılmaz ve tercih ettiğimiz bir kondenstop da değildir.

Termostatik Buhar Kondenstopu

Termostatik Buhar Kapanları kondens suyunun sıcaklığı ile doğru orantılı çalışmaktadır. Tesisat içerisindeki buharın yoğuşması ve kondens suyunun ortaya çıkması sağlamaktadır.
Kondens suyu bir bakıma sıcaklığın artması ile buhar sıcaklığında sabit kalmaktadır. Bu sıcaklık buhar sıcaklığın ile arasında oluşan dengenin altına düştüğünde termostatik kondenstop kondensi tahliye etmek için açılır.

Bu tip buhar kapanı daha çok kazan dairesi gibi daha basit hatlarda kullanıma uygundur.

Termodinamik Buhar Kondenstopu

Kondenstoplar arasında üçüncü ve son kondenstop çeşiti ise Termodinamik kondenstoplardır. Bu tip kondenstoplar daha basit bir mantık ile çalışmaktadır. Buhar tesisatında kondens suyu ile buharın net bir şekilde ayırt edilebildiği sistemlerde çalışmaktadır. Kondens suyu ile buharın arasındaki fark çalışma prensibinin önceliğini oluşturmaktadır. Termodinamik kondenstoplar içerisinde bulunan bir disk ile çalışma sağlamaktadır.

Termodinamik kondenstoplar hem malzeme kalitesi olarak , hemde ağırlığı olarak daha düşük rakamlar olduğu için piyasadaki en ucuz buhar kondenstopları arasında yer almaktadır. Bu tip buhar kondenstopları geniş basınç sınıfları arasında çalışabilmektedir.
Fakat bu tip buhar kondenstopları içerisinde bulunan diskin oturma alanına sürekli teması sebebi ile en kısa ömürlü buhar kondenstopları arasındadır.

Saymış olduğumuz ve dilimizin döndüğünce anlattığımız bu üç ana kategoride yer verdiğimiz buhar kondenstoplarının çalışma prensibi temel anlamda aynıdır. Fakat tesisatın durumu , çalışma şekli , sıcaklığı gibi farklı etmenlere bağlı olarak farklı kondenstoplar tercih edilmelidir.

Buhar Kapanı (Buhar Kondenstopu) Seçimi

Öncelikle yazımızın tamamını okumadıysanız veya kendinize bu konuda tam olarak güvenmemekteyseniz kesinlikle referanslı birisinden veya sürekli bu işi yapan bir firmadan bilgi almalısınız.
Basit bir klavuz ile açıklayacak olursakta tesisatınızın durumu , uygulamanın cinsi , buhar sıcaklığı v.s gibi durumlar iyi kavranmalıdır.

Aşağıda oluşturduğumuz mini soular buhar kondenstopu seçiminde işinizi kolaylaştıracağını düşünmekteyiz.
Bu sorulara alacağınız cevaplar sayesinde sağlıklı ve kaliteli bir buhar kondenstopu seçimi yapmış olursunuz.

Buhar Kondenstopu (Buhar Kapanı) Seçiminde Sorulması Gerekenler

 • Buhar kondenstopunun montajının yapılacağı yer her hangi bir karşı basınca maruzmudur? Eğer maruz ise hangi kondenstop daha verimli çalışmaktadır?
 • Buhar kondenstoplarının montajının yapıldığı yerde herhangi bir donma tehlikesi var mıdır?
 • Buhar kondenstopu kaç derecede ve işletme basıncının kaç atü olduğu bir tesisatta çalışacak?
 • Oluşan kondens suyu sürekli mi ? Hacmi nasıl ? v.s
 • Tesisattaki buhar basıncı değişiyor mu ? Değişiyorsa bu kondenstopu nasıl etkiler ?
 • Buhar kondenstopunun bakımı kolay mı ? Yedek Parça temininde problem yaşanır mı ?
 • Uygulanacak yerin çalışma şekli
 • Buhar kondenstopu seçilirken enerji tasarruflumu seçilmesi gerekir ? Yoksa buhar tesisatının güzel bir şekilde çalışması mı önemlidir ?
 • Buhar tesisatlarında , buhar kondenstopunun yatırım maliyemi önemli ? Yoksa işletme maliyetimi daha önemli ?

Buhar Kondenstopları Ürün Başlıkları

Sitemizde bulunan buhar kondenstoplarının ürün başlıklarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Buhar kondenstopları ile alakalı bilgi almak ve sipariş vermek için lütfen iletişime geçiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.