Hava Ayırıcı Nedir?

24.08.2021
399

Hava ayırıcı, sistemdeki çözelti halinde bulunan gazların atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede hava ayırıcılar bulundukları sistemin daha iyi bir performansta çalışmasını sağlarlar. Ayrıca bu ürünü kullanmak ısı transferlerinin de seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.

Hava ayırıcı ne işe yarar?

Hava ayırıcılar sistemin verimliliğinin artmasını sağlamaktadır. Ayrıca hava ayırıcı bulunan sistemlerin ömrü daha uzun olmaktadır. Hava ayırıcı sistemin kullanılmasının maliyeti, tesisatta ortaya çıkacak sorunun maliyetinden düşüktür. Bu nedenle sistemlerinin sağlığını düşünen kişilerin hava ayırıcıları kullanması önerilmektedir.

Hava ayırıcılar, sektördeki pek çok sistemde kullanılmaktadır. Bu ürün sayesinde sistemin sıcaklığı, debisi ve basıncının dengelenmesi sağlanır. Hava ayırıcı ayrıca bir otomasyona bağlanabilir. Bu sayede daha sağlıklı ve kolay bir kullanım mümkündür. Hava ayırma işlemleri hava ayırıcılar ile daha pratik hale getirilir.

Hava ayırıcı çalışma prensibi nedir?

Sistemin aktif bölümü paslanmaz çelik sacdan üretilmiştir. Bu saclar, sistemin gövdesinin içerisinde bulunur. Hava ayırıcıların çalışma prensipleri birkaç fizik kuralını bir arada bulundurur. Sacların yerleştirilme şeklinden dolayı, hava ayırıcılar su akışını problem yaratmayacak şekilde keserler ve güçlü bir türbülansa neden olurlar. Bu türbülans sonucunda, hız ve basınçta değişmeler görülür. Bu sayede de mikro hava kabarcıkları ortaya çıkar.

Hava ayırıcı sistemin çalışma prensibi sayesinde mikro hava kabarcıkları metal yüzeyde birikmektedir. Hava kabarcıkları sistem içerisinde bir arada bulunur. Ancak metal yüzeyin itme gücü arttığında sistemin hava odasına hava kabarcıkları hareket eder. Hava odasındaki hava boşaltma ventilini çalışır. Hava ayırıcı çalışması sayesinde fazla hava dışarıya atılmaktadır.

Hava ayırıcının faydaları nelerdir?

Hava ayırıcı sistemdeki suyun içerisinde çözünmüş halde oksijen bulunur. Sistemin basıncının artması sonucu sıcaklık artar, oksijen açığa çıkar. Açığa çıkan oksijen suyun içerisinde hava kabarıkları oluşmasına neden olur. Bu hava kabarcıkları ısı transfer yüzeyine yapışmaktadır. Bu durumda sistemin ısı geçirgenliği düşer ve sistemde verim kaybı yaşanır.

Hava kabarcıkları aynı zamanda pompa ve armatür gibi sistem elemanlarının arızalanmasına neden olmaktadır. Tesisat boruları ve radyaörlerde hoş olmayan seslere neden olan hava kabarcıklarındaki artıştır. Hava ayırıcı kullanmak tüm bu sorunların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Hava ayırıcı kullanmanın faydaları:

  • Hava ayırıcı sayesinde sistemin ısınma ya da ısı transferi sorunları ortadan kalkar.
  • Korozyon (paslanma) problemi önlenir.
  • Sistemin daha verimli çalışması sağlanır.
  • Sistemde oluşabilecek sorun maliyetleri minimuma indirilir.
  • Kabarcıklar sonucu oluşacak kavitasyon hasarı önlenir.

Hava ayırıcıların tüm bu faydaları gösterebilmesi için kaliteli ürün kullanılmalıdır. Ayrıca sistemden bağımsız ve uyumsuz bir ürün tercih etmek sistemin daha çok arızalanmasına yol açabilmektedir. Hava ayırıcıların belirli aralıklarla bakımının yapılması gerekmektedir. Bakımı aksayan sistem bir süre sonra hata vermeye başlayacaktır.

Hava ayırıcı kullanım alanları nelerdir?

Hava ayırıcıların yatırım maliyeti oldukça uygundur. Maliyeti uygun olan bu ürünler pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle tesisat sistemlerinde oldukça yaygın kullanımı görülür. Hava ayırıcılar:

  • Soğutma tesislerinde,
  • Isıtma tesislerinde,
  • Merkezi ve bireysel ısıtma sistemlerinde,
  • Yerden ısıtma sistemlerinde,

kullanılmaktadır. Her sistem için farklı hava ayırıcı modelleri bulunabilir. Bu hava ayırıcı modelleri doğru tercih edilmediğinde sistemde sorunlara neden olmaktadır.

Kişi hava ayırıcı satın almadan önce ne için kullanacağını ve sisteminin özelliklerini satıcıya bildirmelidir. Bu durumda satıcı uyumlu olan ürünü temin edecektir. Doğru ürün kullanmak hava ayırıcılardan maksimum fayda alınmasını sağlar.

Ayrıca hava ayırıcı satın alınırken kurulum ve teknik destek ekibi olan bir firma tercih edilmelidir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşandığında kısa sürede çözülmesi sağlanır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.